Bursa’ da Gezilecek Yerler

Bursa’ da Gezilecek Yerler

atarental atarental 17 Şubat 2018 Bursa, Genel

Hangi mevsimde gelirseniz gelin Bursa size mutlaka en güzel özellikleriyle kucak açacaktır. Tarihi çok eskilere dayanan Bursa, eski zamanlarda Bitinya Bölgesi’nde bulunuyordu ve buranın başkentiydi. Kaynaklara göre şehrin kurucusu da Prusias’dı. Bu nedenle o dönemde adı da Prusa olarak geçiyordu. Bu isim zamanla değişerek Bursa halini aldı.

Bursa’da 1 günde gezilecek yerler nelerdir?

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü

Bursa’ya eğer sabah saatlerinde varıyorsanız mutlaka ilk iş olarak Cumalıkızık Köyü’ne gitmenizi tavsiye ederiz. Diziler sayesinde ünü gittikçe artan köyün olağanüstü konaklarında yapacağınız enfes bir köy kahvaltısı sizi harika bir şehir turuna hazırlayacak. Ayrıca Cumalıkızık Köyü Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı. 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan köy, 2014 yılında dünya mirası olarak tescil edildi.

Ulu Cami

Bursa Ulucami

Ulu Cami, Bursa’nın en büyük ve en ünlü camisi. Gerçekten hem dışı hem de içi benzersiz bir mimariye sahip olan bu camiyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. 1399 yılında yapımı tamamlanan bu camiye dair pek çok efsane de bulunuyor. Hatta Hacivat ile Karagöz’ün de bu caminin inşaatında çalıştığı söyleniyor.

Kozahan

Bursa Koza Han

Ulu Cami’ye çok yakın bir yerde bulunan Kozahan da Bursa’nın en ünlü hanlarından bir tanesi. Zamanında ipek böceği kozası satışı burada gerçekleşiyordu. Şehrin tekstil konusunda bu kadar ileri olmasının sebebi de bu. Hatta bu tarihi handa Bursa’ya özgü yöresel eşyalardan da satın alabilirsiniz.

Kapalıçarşı

Bursa Kapalı Çarşı

Bursa’nın tarihi ve meşhur çarşısı Kapalıçarşı, sürekli kalabalık olan, hem şehir insanının hem de turistlerin ilgi odağı bir yer. Burada bir süre vakit geçirmenizi mutlaka tavsiye ederiz. Bursa’nın merkezinde Heykel semtinde bulunan Kapalıçarşı’da cantık yemeyi unutmayın.

Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri

Osman Gazi Türbesi

Osmanlı Devleti için büyük bir önemi olan Osmangazi ve Orhangazi’nin mezarları da Bursa’da bulunuyor. Bursa’nın Tophane semtinde bulunan türbeler, deprem nedeniyle yıkılmış ancak 1863 yılında tekrar inşaa edilmiş.

Saat Kulesi

Bursa Saat Kulesi

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri’nin çok yakınında bulunan saat kulesi de şehrin en önemli sembollerinden. Aynı zamanda kulenin bulunduğu Tophane’de özellikle Ramazan aylarında iftar vakitlerinde hala daha patlatılan topları da görme şansı yakalayabilirsiniz.

Mudanya

Bursa Mudanya

Eğer yaz aylarında şehri ziyaret ettiyseniz Mudanya’ya mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz. Şehrin yazlık bir ilçesi olan Mudanya’nın Bursa’ya olan uzaklığı 29 km.

Uludağ

Bursa Uludağ

Bursa’da nerede kalınır?

Bursa’da şehrin merkezinde ya da farklı noktalarda ( Cekirge Beşevler Ataevler ve Fsm Bulvarında) 10 adet süit daire 5 adet residence ve 6 adet vip günlük kiralık daireleri ile Ata Rental House hizmetinizdedir.

Ata Rental House - Günlük Kiralık Daire Bursa

Kaynak: Mynet Seyahat

Call Now Button